DOMÁCÍ POROD ŠTĚŇAT
Čekáme-li psí přírůstky, je vše výjimečným a s radostí i obavami očekávaným zážitkem. |
Rekapitulace:
- Březost feny trvá zhruba 63 dní - doba se počítá od prvního krytí. Prvničky nebo fenky, které mají početný vrh, můžou rodit již 58 den.
- Za 3 týdny od krytí je možné pomocí ultrazvuku březost diagnostikovat. Vhodné je toto vyšetření absolvovat, abychom feně případně upravili režim a krmení. Řada fen může vykazovat pseudograviditu a potom je těžké rozlišit, zda se něco chystá či nikoli.
- Po 45. dni březosti je možné provést RTG vyšetření, kdy jsou na snímku patrné již osifikované kostřičky štěňat a lze je dobře spočítat.
Jak správně pečovat o psí maminku:
- V prvních dvou třetinách březosti fena nepotřebuje žádnou zvýšenou péči.
- Pokud by se objevil jakýkoli výtok z pochvy - navštívíme veterináře, který zkontroluje, že se neděje nic nežádoucího (např. začínající zánět dělohy).
- Prvních 5 týdnů březosti krmíme fenu jako obvykle, aby zbytečně nepřibírala.
- Od 5. týdne začíná velmi intenzivní růst plodů, tzn. zvyšují se nároky na výživu. Postupně zvyšujeme množství krmení a ke konci březosti předkládáme častěji po menších dávkách - se zvětšujícím se bříškem nejsou feny schopné najednou pojmout větší množství potravy.
- Od poloviny březosti krmíme stravou pro březí a kojící feny. Správná výživa během březosti a po porodu je předpokladem, že fena bude mít dostatek mléka pro výživu štěňátek. Období kojení je pro fenu nejnáročnější na pokrytí energetických potřeb - pokud by výživa nebyla dostatečná, začne fena čerpat ze svých zásob, hubnout a může se výrazně snížit množství vyprodukovaného mléka, které není dostatečné pro výživu celého vrhu.
Den D nastává ....
Doporučuje se od 58. dne březosti začít feně 2x denně po 12 hodinách měřit teplotu v konečníku. Zhruba 24 hodin před porodem dojde k náhlému poklesu teploty o 1 - 1,5 stupně C. Potom se teplota vrací k normálu.
Porod rozdělujeme na 3 fáze:
1. fáze přípravná - trvá 3 - 12 hodin
- Chovatel by měl na průběh porodu jen dohlížet, zasáhnout pouze pokud není něco v pořádku.
- Feny rodící poprvé mohou být zmatené, dokud se první štěně nenarodí a nezačne sát.
- U některých plemen je obvykle na majiteli, aby roztrhl plodovou blánu obepínající štěně a přestřihl pupeční šňůru.
- Prvním příznakem, že se blíží porod je, že fence přibližně 4-5 dní před porodem začne klesat bříško a povolí přezka. Dalším častým příznakem jsou nateklé struky.
- Dalším signálem je změna v chování fenky, která začíná vyhledávat klidné místo (porodní bednu), nebo jiné místo k slehnutí. Toto místo si upravuje hrabáním, vytváří si pelíšek a točí se dokola, jiné vyhledávají přítomnost svého pána.
- Feny bývají neklidné, ohlížejí se na břicho, zrychleně dýchají, častěji močí a olizují si vulvu.
- Obvykle odmítají potravu.
- Během porodu často fena dlouho leží natažená v porodní bedně s hlavou mezi předníma nohama. Bývá neklidná a kouše a trhá nastlané věci pod sebou.
- Více či méně prudké oddechování a záchvěvy těla vás upozorní na to, že se feně začínají otevírat porodní cesty. U prvorodičky to někdy může trvat až 36 hodin. Po celou dobu by měla fena být nepřetržitě pod vaším dohledem ve dne i v noci.
- Dochází k uvolnění hlenové zátky, které je provázeno hlenovitým čirým výtokem.
- Ke konci této fáze začínají nepravidelné stahy dělohy.
- Fena začíná mít hlenovitý výtok, ohlíží se dozadu, pokouší si olizovat vulvu a začíná tlačit. Nyní nastávají porodní bolesti. Fena při nich hrabe a trhá noviny pod sebou. V různých intervalech porodní stahy pokračují.
2. fáze - vypuzovavcí - vlastní porod štěňátek
- Samotný porod začíná prasknutím vrchního celkového obalu. Spolu s ním může prasknout i vlastní obal prvního štěněte.
- Dochází k odtoku značného množství tmavě zelené plodové vody.
- To se již zanedlouho objeví první štěně, které by se mělo narodit nejpozději do hodiny od odtoku.
- Štěňata vychází napřed hlavičkou nebo zadečkem (zhruba 30 % štěňátek se rodí pánevními končetinami, 70% v poloze přední, tedy hlavičkou).
- Spolu se štěnětem vyjdou zbytky plodové vody, mazlavá zelená tekutina a menší množství krve.
- Štěně je obklopeno plodovým obalem a diskovitou placentou.
- Fena je z obalu vysvobodí, překousne pupeční šňůru a plodové obaly i placentu sežere (u početnějších vrhů je vhodné dát ji sežrat jen 2-3 placenty).
- Potom začne své mládě intenzivně masírovat jazykem, čímž je jednak osuší, jednak povzbudí jeho oběhový systém.
- Placenta by měla vyjít nejpozději do 15. minut.
- Štěňátko převážíte, uděláte záznam o porodní váze a vyšlé placentě.
- Každé štěně je vypuzováno v samostatných porodních cyklech.
- Interval mezi těmito cykly je optimálně 1/2 hodiny, často 2 - 3 hodiny, výjimečně se interval prodlužuje na 6 hodin. Pokud je fena klidná, netlačí a nevykazuje bolestivé reakce, nehrozí jí ani štěňátkům žádné nebezpečí.
- U mimořádně početných vrhů často dochází k tomu, že porodní stahy ustanou a další štěně přichází na svět po přestávce trvající 1 až 2 hodiny. Tehdy je žádoucí podat feně na pití slabý roztok hroznového cukru Glukopur.
- Pokud fena tlačí více než 30 minut a nedojde k porodu - kontaktujeme veterináře (příznak možné obstrukce porodních cest).
- Při vlastním vypuzování dochází k intenzivním stahům dělohy se zapojením břišního lisu.
- Štěně je s plodovými obaly tlačeno na děložní krček.
- U malých plodů nebo u fen s prostornými porodními cestami může dojít k snadnému vypuzení štěněte s neprasklými plodovými obaly. Ty poté odstraňuje fena prokousnutím nebo pomůže chovatel.
- V ostatních případech dochází k vtlačení prvního plodového obalu do děložního krčku. Tento plodový obal má za úkol roztáhnout a připravit porodní cesty pro průchod plodu.
- Plodová voda je čirá a nezapáchá. Po odchodu těchto plodových vod by mělo do 2 hodin dojít k vypuzení štěněte.
- Pokud odejde zeleně zbarvená hustá tekutina - příznak uvolnění placenty od děložní stěny - a štěně je stále v porodních cestách, je třeba je neprodleně vypudit (může se udusit - již nekomunikuje s matkou přes placentu). Fence pomáháme masáží bříška a pokud již kouká část štěňátka ven, můžeme fence pomoci s jeho vypuzením opatrným tahem.
3. Fáze - vypuzení lůžka (placenty) a poporodní období
- Po porodu štěněte (nebo současně s ním) dochází k vypuzení lůžka.
- Pokud dojde při porodu k přetržení pupeční šňůry, lůžko zůstává v děloze a teprve s dalšími stahy se oddělí a je vypuzeno ven. Běžně je lůžko vypuzeno do 5 - 15 minut po porodu štěněte. Vzhledem k tomu, že se při porodu střídají oba děložní rohy, může se stát, že 1 nebo více lůžek je vypuzeno najednou až po porodu několika štěňátek.
- Odchod poslední placenty je ukončen do 2 - 3 hodin po porodu posledního štěňátka.
- Fena placenty obvykle požírá. U početnějšího vrhu je vhodné zabránit tomu, aby snědla všechny, protože může mít fena zažívací potíže.
- Po ukončení porodu fenku vyvenčíme, omyjeme ji a spolu se štěňátky uložíme do porodní bedny.
|
- Celková doba porodu by neměla překročit 24 hodin - záleží na početnosti vrhu.
- Porod je fyziologická záležitost a většina fen si poradí i bez asistence chovatele.
- Pokud fena intenzivně tlačí déle než 30 minut a nedojde k vypuzení plodu, je pravděpodobná obstrukce porodních cest: úzké porodní cesty, velké štěně, nepravidelná poloha - nutné je kontaktovat veterináře.
- Pokud je extrémně dlouhá pauza mezi porodem jednotlivých štěňat - delší než 2 - 3 hodiny - nutné je kontaktovat veterináře.
- Pokud fena netlačí, o již narozená štěňata pečuje, není důvod k panice. Je možné ji napojit, nakrmit, vyvenčit a porod pokračuje dál.
- U jiných/obézních fen může dojít k zastavení porodu, který bez pomoci veterináře již dál nepokračuje.
- U hodně početných vrhů může dojít k vyčerpání feny.
- Vhodné je proto mít na telefonu veterinárního lékaře, který poskytne potřebnou konzultaci či zajistí kontrolu feny - nejvhodněji u vás doma. Fenu zbytečně nestresujeme transportem k veterináři - může tak dojít k zastavení normálně probíhajícího porodu.
Většina fen rodí v noci, večer či brzy ráno ! |
|
- Fena po narození vybalí štěně z plodových obalů, olíže ho a překousne pupeční šňůru. Někdy je nutné s tím feně pomoci.
- Štěně opatrně vybalíme z porodních obalů, pupeční šňůru přerušíme cca 1 - 1,5 cm od bříška štěněte a podvážeme, pokud více krvácí (mnohdy podvaz není nutný).
- Štěně vysušíme v ručníku a masáží hrudníku a bříška ověříme jeho vitalitu. Zdravé štěně začne otvírat tlamičku a hlasově se projevuje.
- Pokud došlo k jeho přidušení v porodních cestách, je nutná důkladná masáž a odsátí plodových vod z dýchacích cest pomocí hadičky z infuzního setu či dětské odsávačky hlenů.
- Štěně zkontrolujeme, zda nemá zjevné vady - např. rozštěp patra.
- Štěně zvážíme, označíme a zapíšeme si čas narození, váhu a jeho pohlaví.
- Pak ho přiložíme feně ke strukům - je důležité, aby se přisálo a napilo mleziva co nejdříve po porodu. Sající štěňata také stimulují produkci oxytocinu - tím i děložní kontrakce a usnadňují tak vypuzení dalších plodů.
- Pokud fena o štěně nejeví zájem či je během porodu neklidná a hrozí zalehnutí, umístíme štěně na teplé místo - štěňata vyžadují teplotu 28 - 30 stupňů C.
- Po ukončení porodu necháme novopečenou matku odpočinout.
- Do 24 hodin ji necháme zkontrolovat veterinářem. (Pokud nevyšla všechna lůžka, je možné podat léky, které pomohou vypudit zbývající placenty, aby se děloha dobře zavinula.)
- Fena se po porodu čistí 2 - 3 týdny. Očistky by neměly výrazněji zapáchat, být hnisavé.
- Fena by měla být v pohodě, žrát a pít a měla by se starat o štěňata. Pokud by cokoli z toho nefungovalo - kontaktujeme veterináře.
- Během porodu nabízíme fence vodu v malých dávkách. Po porodu zvolíme pro fenku takové krmivo, které nezpůsobuje zácpu. Vhodná je kašovitá strava. Fenka tak při vyměšování nebude muset tlačit. Je to šetrné s ohledem na její rodidla.
- Máme-li normálně početný vrh a fena má dostatek mléka, vystačí si s péčí o štěňata sama. My štěňata pravidelně vážíme a kontrolujeme přírůstky.
- Pokud je některé ze štěňat slabší nebo jich je extrémně hodně a fena nezvládá všechny je uživit, musíme mít v pohotovosti umělé mléko pro štěňata a přikrmovat.
- Normálně s přikrmováním štěňat začínáme kolem 4. týdne věku.